Людина-антистрес Джоанна Басфорд

Людина-антистрес Джоанна Басфорд
Фото: Johanna Basford/Facebook

Чудернацькі малюнки шотландської художниці Джоанни Басфорд відомі вже всьому світу. Наявність 10-місячної доньки не стало перепоною для створення третьої антистрес-розмальовки. 32-річна Басфорд не має наміру розлучатися із творчістю. Про те, як їй вдається поєднувати роботу і сім’ю без шкоди для будь-якої зі сторін, вона розповіла в одному зі своїх останніх інтерв’ю.

Який неприкладний талант ви хотіли б мати?
Здатність знаходити свою машину на заповненій багаторівневій парковці без тривалих блукань і нескінченного натискання на кнопку ключів. Або ж здатність заходити в кімнату, не виглядаючи при цьому занепокоєною, незалежно від обставин.

Що вас надихає?
Маса речей щодня. Від красивого татуювання до картинки на коробці з пластівцями і каракулей доньки на стіні спальні (робимо глибокий вдих, плекаємо творчу іскру). Я складаю всі ці картинки в голові, фрагментую їх, поки вони не складаються в образи, які хочеться закарбувати на папері.

Розкажіть про час, коли ви були сильно налякані, і як вдалося подолати страх.
Підписання договору на видання моєї третьої книги «Загублений океан» було жахливим. Моїй доньці було тоді 10 місяців, вона ще не спала всю ніч безперервно, а я сама тільки дісталася тієї точки материнства, коли починаєш встигати щодня приймати душ і знаходити чистий одяг. Я страшенно боялася, що не вкладуся в терміни, що я просто не зможу функціонувати як “нормальна” людина, не кажучи вже про те, щоб мати можливість виношувати красиві ідеї і втілювати їх на папері. Потім було почуття провини. Я знаю, кожна мати відчуває його, проте я дуже добре знала, скільки часу забирає створення книги і як це впливає на решту життя.
Зрештою мене врятували три шкільні подруги. Наші діти народилися приблизно в один час, і ми організували чат, де обговорювали пологи, красиві дерев’яні іграшки, побачені в Pinterest, і органічне дитяче харчування. Ці розмови з часом трансформувалися у слова підтримки, коли ми всі не спали о 3:00 ранку, повторюючи як мантру, що колись це закінчиться. Ці дівчата так часто мене рятували. Я не можу недооцінювати значущість такої підтримки неупереджених мам-подруг із гарним почуттям гумору.
Я повідомила їм про договір по книзі, про можливості, про провину і страх. Вони дивовижні – відразу ж сказали мені йти вперед, і пояснили, що працююча мама буде надихаючим прикладом для доньки. Вони дали мені впевненість у власних силах і запевнили, що моя сім’я навпаки буде процвітати, а не страждати від моєї зайнятості. Вони позбавили мене провини і надали сил. Я їх обожнюю.

Що, по-вашому, повинна вміти робити кожна жінка?
Просити про допомогу. Я усвідомила, що можу час від часу говорити як та, що програла. Ми всі говоримо, що жінки мають бути незалежними, але я думаю, що в певні моменти життя ми просто потребуємо невеликої допомоги і повинні позбутися почуття провини за це. Нормально визнати, що ти не можеш робити все сама. Нормально не знати відповідей на всі питання. Просити допомоги. Робити перезавантаження. Відступати на крок назад.

Читайте також: Розмальовки для дорослих. Як старий принтер допоміг Джоанні Басфорд завоювати світ

Якщо б ви могли змінити що-небудь у своєму минулому, що б це було?
Ставила би більше питань. Я цікава від природи, але боюся здатися дурною. У школі я воліла годину провести в нерозумінні, ніж попросити допомоги у вчителя. І зараз я розумію, що не одна така, ми завжди чекаємо, що знайдеться хтось більш сміливий, піднесе руку і запитає.

Яку непросту задачу ви хотіли б вирішити наступного року?
У мене два видавничих дедлайна наступного року. Кожен раз, підписуючи договір по книзі, я кажу собі: “Це повинно стати моєю найкращою роботою”. Я хочу створити дві прекрасні книги, уникнувши внутрішньої кризи.

Як вам вдалося увірватися до світу ілюстрації?
Суміш зухвалої наполегливості та необхідності.
Після закінчення художньої школи я заснувала невелику естамп-студію, робила вручну друк на шпалерах і тканинах і продавала бутікам і готелям преміум-класу. Я не особливо сильна в бізнесі, тому мені ледь вдавалося покривати накладні витрати. Доводилося частково працювати на двох роботах, щоб оплачувати рахунки. Я зводила кінці з кінцями і мені зовсім не подобалася виробнича частина. Потім сталася фінансова криза.
Пішов спад, і такі речі як друковані шпалери стали нікому не потрібні. Я була близька до краху і вирішила, що прийшов час все змінити. Продала устаткування, закрила студію і перенесла робоче місце в куток своєї спальні.
Я сконцентрувалася на малюванні – своїй головній пристрасті й заявила про себе як про вільного ілюстратора. Придбала ручки і папір, запустила сайт, завела акаунти в соцмережах і заспамила всіх креативних директорів і художніх керівників, яких тільки знайшла в інтернеті.
Я їздила нічним автобусом до Лондона, тягалася по студіях та офісах зі своїм портфоліо і показувала роботи. Неспішно, але впевнено я почала отримувати замовлення. Я презентувала себе як художника, який від руки створює чорно-біле мистецтво, й ігнорувала зауваження про обмеженість свого таланту. Я виписала сама собі чек на 10 000 фунтів стерлінгів, який повинна була відпрацювати протягом півроку, і прикріпила до холодильника. Я працювала день і ніч, щоб врешті-решт отримати гроші готівкою через півроку. І в мене вийшло.

Що мотивувало вас на створення розмальовок?
Для мене книги – це завжди співтворчість. У кожній книзі я бачу можливості для співпраці. Це моя робота – малювати чорно-білі контури, проте вона триває не лише до того моменту, коли книга потрапить до когось в руки, він додасть кольору і перетворить монохромні картинки на буйну енергію. Коли я бачу розфарбовані малюнки, які люди постять онлайн, моє серце сповнюється справжньою радістю! Мені подобається ця дивовижна можливість співпрацювати з мільйонами людей по всьому світу, які нескінченно талановиті, більше, ніж я, і це неймовірно принизливо.

Як зазвичай складається ваш день?
Організований хаос.
Донька прокидається о 5:30, і день починається з молока, книжок, якщо я в змозі, і мультиків за необхідності.
Ранній ранок проходить в маминих обов’язках, крихке і повне турбот балансування між ухиленням від літаючої вівсяної каші, пранням і самоїдством через те, що не купила харчів.
У нас є чудовий друг сім’ї, яка також доводиться нянею. Вона приходить о 8:00, а я з великою чашкою чаю мчу на горище до своєї студії і протягом години займаюся поштою, соцмережами, сайтом і таке інше. Після цього я вимикаю комп’ютер і до раннього вечора працюю. Все, що я створюю, оживає на папері за допомогою олівця і ручки.
Робота вдома означає, що я в будь-який момент можу навідатися в ігрову, щоб обійняти доньку або почитати їй книжку. Мені дуже-дуже пощастило.
Наприкінці дня я знову на годину сідаю за ноутбук, щоб перевірити, що відбувається, а потім на кілька годин повертаюся до маминих обов’язків. Увечері обговорюю з чоловіком великі ідеї, складаю нескінченні списки того, що необхідно зробити, і готую студію до наступного дня.

Назвіть три речі, необхідні вам для виживання.
Любов, чай, олівці.

Чи вплинула на вас яка-небудь жінка-художниця? Якщо так, то як?
Розглядаючи картину, ні у візуальному, ні в естетичному плані не можна сказати, чи була вона створена кимось у бюстгальтері. Якщо говорити про цілі, бачення і натхнення, мені імпонує досить багато жінок. Мені подобається те, як Орла Кілі створила світовий бренд. Кет Кідстон – неймовірно розумна бізнесвумен. Мені подобається, як Джессіка Волш надихає і просуває творчу гру своїми роботами. Бейонсе – приголомшливий музикант і також достатньо креативна і розумна, а ще вона працююча мама … Я можу продовжувати довго.

Ким ви хотіли стати у дитинстві?
Я з тих людей, які завжди знали, ким хочуть стати, коли виростуть. З того моменту, коли мені до рук вперше потрапив олівець, я знала, що хочу малювати. Я малювала на всьому: на стінах, сестрі, бібліотечних книжках… Батьки ніколи не забороняли мені це. Напевно, вони воліли інший матеріал як полотно, але все ж дозволяли мені робити це. Я їм безмежно вдячна.

Що б ви сказали всім шанувальникам своїх книг?
Не хвилюйтеся, якщо вийшли за лінію! Розфарбовування – це не гонитва за досконалістю. Тут немає правил. Я б хотіла, щоб люди насолоджувалися творчим процесом, розслаблялися, отримували задоволення і трохи грали.

Оригінал інтерв’ю

53 thoughts on “Людина-антистрес Джоанна Басфорд

    Залишити відповідь