Сучасна російська література: Що читати зі списку «Великої книги»

Сайт Wonderzine написав про «Велику книгу» – найважливішу російську премію в галузі літератури, яка роздає нагороди за досягнення минулого року. У лонг-лісті 2016- го виявилися справжні важковаговики: від Пелевіна і Улицької до Белякова та Юзефовича.

«Осень в карманах»  Андрей Аствацатуров

Петербурзький філолог, автор культового роману «Люди в голому», випустив третю книгу про пригоди свого альтер его. Сумний ліричний герой Аствацатурова (теж пітерський філолог в окулярах) грає з біографією письменника, розповідаючи анекдоти з життя в Пітера, Парижа та Італії, куди він потрапив завдяки «Премії Горького» (за результатами цієї поїздки був випущений збірник «Зачарований острів. Нові казки про Італію»).

Прямо і опосередковано цитуючи своїх улюблених авторів, Аствацатуров створює образ негероїчного героя негероїчної епохи. Але сам спосіб гри, те, як письменник прислухається до мови будь-якого перехожого, як можна почути крізь його жарти і Еліота, і Пушкіна, і Данте, наділяють роман змістом. «Осінь в кишенях» розпадається на частини і збирається знову, сплітаючи міркування про безглуздість сущого з роздумами про те, як з нею жити.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 2.

«Кристалл в прозрачной оправе» Василий Авченко 

Журналіст і письменник Василь Авченко – один з ідеологів нового міфу про Владивосток, найбажаніше зараз місто по той бік Уралу. Авченко – автор белетризованих путівників «Глобус Владивостока» та книги «Владивосток 3000», написаної, на секундочку, в співавторстві з Іллею Лагутенко. У лонг-листі «Великої книги» він вдруге: в 2009 році туди потрапив його документальний роман «Правый руль».

Сьогодні ж Авченко пише не просто про «Владик», але й про Далекий Схід взагалі; не про місто, а про море, його мешканців, риболовлю, подорожі та далекосхідників. Екзотичні для неприморського жителя рибальські терміни, опис живності, риболовля та роздуми автора про життя в її різноманітті заворожують, а в ліричному нон-фікшн чуються відзвуки і «По стежинах півночі» Басьо, і «Риб Амура» Олега Легкого.

«Автохтоны» Мария Галина 

Роман Марії Галіної починається цілком буденно. Головний герой нібито наш сучасник: вселяючись в  готель на ремонті якогось невеликого містечка на пострадянському просторі, він відзначає, як все радянське знову входить в моду, і збирається поскаржитися на умови на форумі. Однак з самого початку не покидає відчуття, ніби щось трохи не так.

На перевірку перед читачем розгортається магічний реалізм, пост- і просто модернізм, а головне, фантастична історія про реальне і наболіле. Те, як перемішуються конфлікти «Європа – Росія», постановка опери «Смерть Петронія» 1922 року, «Бубновий валет» і «Алмазний витязь», чарівництво і буденність, дуже схоже на те, як працює свідомість людини в передсонні. У цьому солодкому, дивному і жахаючому півсні і герою роману, і нам, читачам, часто хочеться жити навіть більше, ніж там, де ми прокидаємося.

«Лестница Якова» Людмила Улицкая 

Уже багато років Улицька – одна з тих авторів, які визначають обличчя літератури. Більш того, вона одна з небагатьох сучасних вітчизняних письменників, чиє ім’я дійсно відоме за кордоном. Улицьку читають французькі інтелектуали, а кілька місяців тому «Зелений намет» був в топі англомовної мережі Goodreads, що для російського тексту справжня рідкість. Це той прекрасний випадок, коли ніякого подиву ситуація не викликає: Людмила Улицька вміє писати просто про складне – дар, часом вартий для письменника всіх інших.

Роман «Лестница Якова» – черговий експеримент зі сплетіння особистого і громадського, реального і вигаданого. Він побудований на документах сім’ї самої Улицької, і більшість героїв, змінивши імена, не змінили життя і долю. На виході, однак, виходить не сімейна хроніка, а глибоке міркування про те, що таке щастя і як же раз за разом з’єднувати землю і небо, коли історичні умови для цього зовсім не прихильні.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 5.

«Прямой эфир» Валерий Хазин 

За останній час найяскравіший приклад того, що книгу не можна судити по обкладинці. Роман Валерія Хазіна, схований в жахаюче дешеву оправу, насправді складний і цікавий і дає можливість подумати про щось далеке від того, що тут і зараз. Головний герой, який в якийсь момент буде названий Баристою Другим, рятується від смерті і майже чарівним чином виявляється в місті Котор в Чорногорії. Він письменник, якого хотіли вбити за книгу «Марія і Міріам». Мотиви і замовники невідомі, але, здавалося б, детективний сюжет, обертається історією пошуків і пізнання нових горизонтів власних можливостей.

Книга Хазіна – солодкий зразок постмодернізму, з множинними відсиланнями до Борхеса і Італо Кальвіно, розповідями про сновидіння і про книги сновидінь, середньовічної арабської і китайської літератури і філософії. Слово «ефір» в назві навмисне багатозначне: це і ефір, в якому головний герой веде мовлення, і те, куди лине людський дух в снах, і самі сни, і той стан – не рідке, не тверде, а неясне і плинне, в якому змішуються реальність і вигадка в тексті.

«Лаковый «Икарус»» Владимир Шапко 

Книга уродженця Уфи Володимира Шапко ще один надихаючий приклад того, що «Велика книга» вперше за довгий час вшановує письменників з усієї країни. «Лаковий” Ікарус “» – дуже сумний роман про нібито нікому не потрібних людей, який залишає тепле відчуття, що «варто було жити і працювати вартувало». Кілька головних героїв і часових пластів перетинаються і дублюють один одного.

Читач стрибає з передолімпіадного 1979 року то назад, то вперед, дізнаючись все більше про життя невдахи-письменника Сєрова та його друга Новосьолова, а також про безліч інших, чиї життя та історії становлять окремі повісті, а то і романи всередині роману. У світі радянської людини, в якому стукацтво – реальність, смерть від алкоголізму або від безвиході – норма, сенс не в тому, щоб щось міняти, а щоб жити. Так що герої живуть як уміють, але, що найважливіше, при цьому залишаються людьми.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 7.

«Зимняя дорога» Леонид Юзефович

«28 серпня або Ніна Іванівна проводила чоловіка на пароплав, або Пепеляєв посадив її з дітьми на поїзд до Харбіна і розлучився з ними на платформі». За однією цитатою з роману Юзефовича, яка базується на реальних подіях і зібрана з документів, витікає очевидний холоднокровний підхід автора до історичного тексту. Протистояння білого генерала Анатолія Пепеляєва і анархіста Івана Строда в снігах Якутії в кінці Громадянської війни могло б стати історичною епопеєю, мильною оперою або трагедією, проте автор свідомо нейтральний як в оцінці історичної дійсності, так і у виборі тону її опису.

Копітка багаторічна праця по відтворенню поєдинку двох цілком собі надлюдей називається романом, але не з сентиментальних причин, а скоріше формальних. Автор надає розрізненим документам і свідченнями закінченого вигляду і сенсу, так що композиція і стиль роблять цю історію справжнім мистецьким твором.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 8.

«Авиатор» Евгений Водолазкин 

Як могла б виглядати зав’язка «Капітана Америки» на російському грунті? Приблизно так: в середині 20-х років ув’язненого на Соловках в якості експерименту з кріоніки заморожують, а прокидається він завдяки лікарю в 1999 році. Це – зав’язка «Авіатора». Міфологеми богатиря, який тридцять років сидів на печі, Орландо Вірджинії Вульф і багато чого іншого сплітаються в частково детективній, частково філософській історії, не схожій ні на яку іншу.

Герой Водолазкіна Інокентій (в перекладі з грецької «невинний») Платонов, в щоденнику намагається поєднати своє минуле і сьогодення, але не широкими мазками історичних подій, а через спогади про особисте: про почуття кожного дня, які у великій історії стираються безслідно. Платонов разом з іншими голосами, які вплітаються в розповідь, розмірковує про те, чим є провина, а чим спокута, але однозначної відповіді роман не дає.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 9.

«Гений» Алексей Слаповский 

На кордоні Росії і України знаходиться селище Грежин, в якому росіяни й українці співіснують настільки тісно, ​​що не можуть навіть уявити собі, що зовсім близько йде війна між двома народами. У селищі цьому кипить своє життя, далеке від київського або московського до такої міри, що швидше нагадує міраж. Тут з’являється дивовижна людина, місцевий Дон Кіхот, геній Євген, безумець, який бачить людей наскрізь і повідомляє їм, що все про них розуміє – як письменник, який створює текст від третьої особи. Цього відстороненого нейтрального дзеркала найбільше не вистачає світу, який роздирається незрозумілим, ззовні привнесеним конфліктом. Хоча навіть в світі Слаповського не стається справжнього хеппі-енду, автор, здається, знаходить єдино можливу зброю боротьби з безглуздою війною – відсторонення, рефлексію і емпатію.

Современная литература: Что читать из списка «Большой книги». Изображение № 10.

«Калейдоскоп: расходные материалы» Сергей Кузнецов 

Автор «Калейдоскопа» займався прозою Пінчона і навіть перекладав його, що позначається на всьому тексті епічного полотна. Калейдоскоп подій, перспектив і стилів розповідає про двадцяте століття в світі звичайних людей. Підзаголовок «Витратні матеріали», мабуть, відноситься якраз до них, а також до зачатків декількох романів і пари десятків оповідань, з яких вийшов текст. Те, як підігнані один до одного частини пазла, від вікторіанської Англії до сучасної Росії, від падіння Стіни до Шанхая тридцятих, в черговий раз ілюструє ефект метелика. Якщо метелик тупнув ногою, якщо одна дівчина в один день зустріла хлопця з іншої країни, в іншій країні в інший рік ці події якось відгукнуться. Величезний розмах книги і майже нестерпна кількість героїв виправдовує не тільки майстерність слова Сергія Кузнєцова, але і його дійсно глобальний задум, в якому відчувається, крім автора «Виголошується лот 49», і Джон Дос Пассос, і Умберто Еко, і просто культура XX століття. Постмодернізм, схоже, стає зараз новим поверненням до ідеї традиції, коли автор не просто жонглює образами і сюжетами, але інтегрує їх в свою творчість як канон.

Текст: Олександра Баженова-Сорокіна

Джерело: wonderzine.com

(Visited 603 times, 1 visits today)