Кінець світу вже у 2084-му?

«2084: Кінець світу» — це роман-антиутопія алжирського письменника Буалема Сансаля, що розповідає про тоталітарну теократичну державу Абістан, у якій після перемоги у Священній війні нарешті запанував «ідеальний» лад. Спостерігаючи за життям головного героя на ім’я Аті, ми дізнаємося, яким жорстоким і лицемірним є світ, де панує релігійний фундаменталізм і немає місця співчуттю.

Аті страждає на сухоти, живе в ізольованому санаторії в горах разом з іншими тяжко хворими і багато думає про релігію, віру і світ, в якому йому довелося народитися. З його роздумів ми дізнаємося, про те, що люди в Абістані живуть у страшенній бідності і все їхнє життя чітко регламентоване приписами священної книги Ґабулу, «від народження до смерті, від сходу до заходу сонця», тому у них не залишається часу і сил на те, аби зупинитися на хвильку і подумати чи помріяти. При цьому вони щиро вірять в те, що країна процвітає, а уряд працює виключно на благо вірних.

«Розум кожного відрегульований відповідно до офіційного канону, і його регулярно настроюють».

Усіх, хто схиблює і відходить від чітко регламентованих правил життя, відразу ж проголошують приспішниками відступника Баліса і страчують. При чому відбувається це на стадіонах, де самі ж абістанці забивають їх камінням. Сусіди доносять на сусідів, діти — на батьків, а добровільні комітети пильно слідкують за кожним. Люди живуть в окремих кварталах, межі яких заборонено покидати усім, окрім хворих та прочан, і думають що їхній квартал — то і є усе місто, подібно до того, як усі абістанці думають, що Абістан — єдина країна на землі.

Читати дотичне: 7 антиутопій, які покажуть вам зовсім інший Китай

Аті лякається думок про природу віри та Абістану, що виникають у нього під час хвороби, і тому радіє, коли дивом одужує і може повернутися у рідний квартал. Там його приймають радо, бо ж простій людині видужати від сухот в Абістані, то справжнє диво. Аті занурюється у роботу в міській управі і за щоденними клопотами та незмінно повторюваними релігійними обрядами на якийсь час забуває свої нечисті думки.

«В царстві Ґабулу віра починалася зі страху й міцніла в покорі, отара мала бути згуртована і йти просто до світла».

Однак зерна неспокою все ж проростають, і йдучи на неймовірний ризик, Аті потрапляє у квартал, в якому знаходиться Абіур, осередок уряду. Обставини складаються так, що йому вдається дізнатися більше про те, як живуть наближені до керівника Абістану — представники Справедливого Братства і їхні родичі. Вони розкошують, маючи власні авто, літаки, світло та воду в оселях, тоді як простий люд має один плащ-бурні, який латається до кінця життя і усюди ходить пішки. Ці родини нехтують багатьма правилами, граються в ігри з почуттями народу та плетуть інтриги один проти одного, в які й виявляється вплутаним герой роману.

«Ми вигадали такий абсурдний світ, що нам самим треба щодня ставати ще абсурднішими, щоб тільки знову знайти своє вчорашнє місце».

«2084: Кінець світу» показує, що окрім звичного для європейців укладу життя, можливий і інший — повністю підпорядкований релігії, яка не дає нічого в цьому житті, вимагає неймовірної покори і винищення невірних і натомість обіцяє неймовірні багатства і насолоди після смерті. У цій книзі ми бачимо, як виглядає таке життя з точки зору гвинтика у системі, здатного лише підійти до розуміння, але не змінити світ довкола себе: «Кругла земля — запаморочлива драма для тих, хто звик її бачити пласкою і обмеженою».

Дарина Стремецька, beautyandgloom.wordpress.com

Купити книжку в Yakaboo.ua

Дарина Стремецька
Люблю фантастику, граюся в настільні ігри, займаюся іншими важливими речами. Вважаю, що найкраща суперсила, якою може володіти письменник — вміння говорити несерйозно про серйозне. Читаю англійською, вболіваю за хороші тексти українською, не забуваю дякувати перекладачам.
https://beautyandgloom.wordpress.com/

9 thoughts on “Кінець світу вже у 2084-му?

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

Залишити відповідь