Глобальні питання книжкового ембарго

Питання ембарго на ввезення книжок російських видавництв в Україну не тільки економічне. Про втрати, які чекають на дистриб’юторів у результаті його введення, про проблему конкурентності в цінах на книжки російського і українського виробництва вже сказали чимало. Та проблема, що українські видавці досі не в змозі задовольнити читацький попит в галузі світової сучасної думки – гуманітарній, економічній, науковій – багато в чому лежить в площині законодавчої бази. Але для мене ця дискусія поставила питання більш глобальні. Правові, соціальні та етичні.

Лицемірство, подвійні стандарти – не та основа, на якій можлива побудова модерної держави, орієнтованої на європейські стандарти. Ці стандарти – верховенство права, індивідуальні права і транспарентність. І, зрозуміло, розуміння культури як системоутворюючої галузі суспільства.

За такого підходу прирівнювати культурний продукт до загальноспоживчого, книжку до ковбаси і макаронів, цинічно. Ще більш цинічно це виглядає на тлі останніх офіційних даних про те, що, перебуваючи у десятці головних світових постачальників зброї, Україна продовжує продавати її і Російській Федерації. Виходить, купувати книжки у країни-агресора більш загрозливо для національної безпеки, ніж постачати їй зброю? Дюрренматовської жорсткості абсурд виходить.

Що ж до верховенства права, то й цензура, офіційно заборонена українським законодавством, і будь-які заборони на ввезення літератури в країну не відповідають конституційним положенням про свободу слова та інформації. Доросла людина має право вживати будь-який культурний продукт, який вважає за потрібне, це – її індивідуальне право.

У питанні поширення інформації підривного характеру, що пропагує речі, українським законодавством заборонені, зрозуміло, слід діяти згідно із законом. І тут не потрібно ніяких додаткових юридичних актів. Держава має право вивчати асортимент українських дистриб’юторів друкованої продукції. І в разі виявлення такої, яка порушує законодавство, в судовому порядку долучати їх до відповідальності. Хочемо ми того чи ні, але суд – єдина інстанція, яка виносить вердикт про винуватість чи невинуватість того чи іншого суб’єкта в цивілізованому світі.

Протиставляючи свій європейський вибір заборонній системі, яка розростається в Росії на законодавчому рівні, українське суспільство і держава не повинні діяти такими самими методами, що і супротивник, якого вони декларують. Інакше в чому сенс такого протистояння? Як можна боротися за свободу, свободи обмежуючи, притискаючи громадян у конституційних індивідуальних правах.

Заборона на поставки української зброї в Росію сьогодні мені бачиться більш логічним у всіх сенсах рішенням, ніж ембарго на ввезення книжкової продукції. Розумію, що економічно це буде болючіше: доходи від української книготоргівлі й торгівлі зброєю непорівнянні. Але така ціна транспарентності, етики та верховенства права. Якщо наш стратегічний вибір – про них.

8 thoughts on “Глобальні питання книжкового ембарго

  1. По-вашему, это не простимулирует украинские издательства выпускать более качественную продукцию? Не обратит на них внимание украинских читателей? По-моему, это может быть очень полезным.

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь