Бродський серед нас: 5 книг про легендарного поета

Про геніальних і великих пишуть багато і різноманітно. Сьогодні, у День народження Йосипа Бродського, тримайте невеличку підбірку і далеко не весь перелік книжок про цього поета. Тут і суперечливі мемуари, і серйозні дослідження науковців, і спогади друзів, а також відгуки видавців із Швеції та США.

 

Кейс Верхейл “Танец вокруг мира. Встречи с Иосифом Бродским”

Кейс Верхейл – голландський філолог-славіст, письменник, перекладач класичної та сучасної російської поезії на нідерландську, людина, що познайомила свого часу нідерландських читачів з творчістю Йосипа Бродського. Особиста дружба Кейса Верхейла і Йосипа Бродського почалася в Ленінграді в 1967 р, коли Верхейл, працюючи над дисертацією про творчість А. Ахматової, став регулярно приїжджати в СРСР, і тривала майже 30 років – до смерті поета. Особлива цінність мемуарно-літературознавчих робіт Верхейла про Бродського зумовлена ​​унікальним поєднанням трьох факторів: це свідчення “з перших рук” сучасника, друга і ровесника Бродського; незалежний погляд людини, яка прекрасно знає російську мову, але належить до іншої культури; і критичний науковий аналіз творчості поета в контексті не тільки російської, а й світової поезії. Дане видання книги “Танець навколо світу” заново підготовлене автором і доповнене новими розділами. Деякі із них написані автором російською.

Бенгт Янгфельдт “Язык есть Бог. Заметки об Иосифе Бродском”

Бенгт Янгфельдт – відомий шведський письменник, вчений, автор численних праць з російської культури, перекладач і видавець. Він випустив вперше російською мовою листування В. Маяковського і Л. Брик, написав книги про Маяковського і про видатного лінгвіста Романа Якобсона. А ще Бенгт Янгфельдт був старим другом, перекладачем і видавцем Йосипа Бродського. Вони часто зустрічалися протягом багатьох років, оскільки, ставши в 1987 р Нобелівським лауреатом, поет приїжджав до Швеції щоліта, знайшовши тут, за його словами, “екологічну нішу – той самий мох, той самий граніт, той самий клімат, ті ж хмари “, що і на вимушено покинутій батьківщині.

Еллендея Проффер Тісло “Бродский среди нас”

На початку 70-х років американські славісти Еллендея і Карл Проффер створили видавництво “Ардіс”, де друкували російською і в перекладі на англійську книги, які з цензурних міркувань не видавалися в СРСР. Під час однієї зі своїх поїздок в СРСР вони познайомилися з Йосипом Бродським. Коли поета видворили з країни, саме Карл Проффер з великими зусиллями домігся для нього в’їзної візи в США і допоміг отримати місце університетського викладача. З 1977 року всі російські поетичні книги Бродського публікувалися в “Ардісі”. Близькі стосунки між Бродським і подружжям Проффер тривали довгі роки. Перед смертю Карл Проффер працював над спогадами, які його вдова хотіла опублікувати, але з волі Бродського вони так і не побачили світ. В мемуари самої Еллендеї Проффер Тісл, присвячені Бродському, увійшли і фрагменти заміток Карла. Спогади Е. Проффер Тісл часом носять підкреслено полемічний характер, захоплення поетичним даром Бродського не заважає їй тверезо оцінювати деякі події і факти його життя.

Читати конспект книги 13 спогадів про Бродського.

Владимир Бондаренко “Бродский. Русский поэт”

Життя і творчість видатного поета, нобелівського лауреата Йосипа Бродського викликають великий інтерес не тільки в Росії, але і в інших країнах. Щорічно виходять нові книги, присвячені йому, – від фундаментальних наукових досліджень до легковажних і не дуже достовірних мемуарів. На цьому тлі відомий критик та історик літератури Володимир Бондаренко зумів написати несподівану і спірну біографію Бродського. Висвятив в ній моменти, які багато хто не помічає, або не хоче помічати. У цій книзі поет, часто зображуваний космополітом і відірваним від життя естетом, постає як спадкоємець не тільки великої російської культури, а й радянської цивілізації, як людина, яка нерозривно пов’язаний з Росією та її народом.

Валентина Полухина “Иосиф Бродский глазами современников (1996-2005)”, “Иосиф Бродский глазами современников (2006-2009)” 

Життєпису Йосипа Бродського не існує, незважаючи на цілком закономірний інтерес читачів до його особистості та долі. Книга “Йосип Бродський очима сучасників” до певної міри заповнює цю прогалину в історії культури XX століття. Читач бачить поета очима його друзів, перекладачів, видавців з Росії, США, Англії, Франції, Італії, Польщі, Швеції, Ізраїлю. В результаті створюється широка картина життя Йосипа Бродського в різні періоди. Читач отримує уявлення про особистість однієї із найяскравіших і найбіль загадкових постатей останніх десятиліть російської і світової культури. Друга частина дилогії “Йосип Бродський очима сучасників” містить інтерв’ю останніх років з друзями поета і з людьми, які знали його в різні періоди життя: від кінця 1950-х до середини 1990-х років.

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

7 thoughts on “Бродський серед нас: 5 книг про легендарного поета

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь