Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників

фото: thetoddanderinfavoritefive.com

Усі школярі в кінці травня отримують від вчительок список читання на літо. Майже усі відразу про нього забувають. Аж поки не прийдеться писати читацький щоденник у вересні. Ми пропонуємо такі книжки для літнього читання, про які не хочеться забувати.

Для зовсім маленьких (3-5 років)

Романа Рубан “Славні професії борсука, Artbooks

Чорно-білі барсуки на рожево-бірюзовому фоні виглядають дуже симпатично, та ще й навчать малюка розпізнавати професії. Книжечка зручного формату, якраз вміщається до рученят малюка. Сторінки міцні та грубі, можна не боятись, що розпадеться. Книжка потрапила в перелік найгарніших видань Книжкового Арсеналу.

Емілія Дзюбак “Рік у лісі”, Видавництво Старого Лева

Це книжечка із 12 малюнків про кожний із місяців року. Виконала цю філігранну роботу польська ілюстраторка Емілія Дзюбак. На кожній із картинок стільки всього цікавого, що важко відвести погляд. Книжка розвиває увагу, спостережливість, стимулює логічне мислення та вміння оповідати. Із неї малюк дізнається про звички тварин, їхні характеристики, та як їх поведінка залежить від погоди.

Брейдін Фернворт “Дзеркалинка”, Основи

Одного вечора Ванесса зазирає до дзеркала і не бачить свого відображення! Ніхто їй не може із цим зарадити. Але щоночі вона уявляє своє відображення, Дзеркалинку, її пригоди. Врешті вона приймає його зникнення. “Дзеркалинка” це тандем американського художника Брейдіна Фернворта та української художниці, що живе в Нідерландах Юлії Соботюк.

Інгрід та Дітер Шуберти “Iсторiя хороброго Мишеняти”, Віват

У цій чудовій книжці — надзвичайно цікава історія про хоробре мишеня та його чарівну мотузку. «А хіба мотузки можуть бути чарівними?» — спитаєш ти. Авжеж! Хоч там як, а наш герой запевняє в цьому свою подружку. Чим закінчиться історія про двох закоханих мишенят? І як мотузка вплине на їхнє життя? Гортайте сторінки, милуйтеся прекрасними акварельними ілюстраціями і… нічому не дивуйтеся!

6-8 років

Іван Андрусяк “Стефа і Чакалка”, Фонтан казок

Перша повість із серії про Стефу, прототипом якої стала донька письменника Івана Андрусяка, вийшла ще у 1997-му році. З тих пір отримала багато шанувальників та продовження. А в Чернігівському театр ляльок за історіями про Стефу поставили п’єсу. У новому виданні три повісті: «Стеаф і її Чакалка», «Кабан дикий – хвіст великий» і нова  «Чакалка і Чупакабра».  А також гарні ілюстрації Ольги Кузнєцової. Пригоди страшної Чакалки і веселої Стефи не залишать байдужими читачів.

Ульф Старк “Чи вмієм ти свистати, Йоганно?”, Видавництво Старого Лева

Книжка легендарного шведського письменника (та гостя цьогорічного Книжкового Арсеналу) Ульфа Старка із декількома творами “Моя сестра – ангел” та “Чи вмієм ти свистати, Йоганно?”. Ця книжка про хлопчика Ульфа та його незвичайно сестру. А також про те, як хлопчик Берра не мав дідуся, а потім його знайшов, а разом із ним наземінного друга. Не дивлячесь на те, що Ульф Старк починав як дорослий письменник, здобув популярність саме, як автор дитячих творів. Старк має усі можливі письменникі премії, і його вважають спадкоємцем Астрід Ліндгрен.

Бернар Шамбаз “Футбольний матч тривалістю в літо”, Видавництво Старого Лева

Дуже літня повість французького романіста та майстра спорту Бернара Шамбаза розповідає історію про хлопчика Фосто. Він разом із татом та мячем вирушає у навколосвітню подорож. Одинадцять етапів від Баньоле до Бамако. Тисячі зустрічей і відкриттів, починаючи від багдадського цирульника і закінчуючи смаком копченої риби на Північному полюсі. І повсюди футбол. Це перше всесвітнє турне, яке Фосто ніколи не забуде.

Джеремі Стронг “Кумедна коронація”, Видавництво Старого Лева

До книжки увійшли дві повісті відомого письменника Джеремі Стронга у перекладі Віктора Морозова (саме він автор українського варіанту Гаррі Поттера). “Кумедна коронація” це історія про те, як сімейка Ніколаса та їхні сусіди вирішили всією вулицею відсвяткувати народження королівської двійні. В ній, до речі, досить несподівано з’являється Ракета на чотирьох лапах, героїня іншої повісті Стронга. У повісті «Різдво з близнятами» читачі знову зустрінуться з родиною Ніколаса в момент, коли тато хлопця втрачає роботу. Як на лихо, це стається ледь не напередодні Різдва. А як же різдвяні подарунки, без яких аж ніяк не обійтися малим Сирочкові та Помідорці? На допомогу родині несподівано приходить Девід Дампер, який пропонує двійнятам рекламувати одяг для дітей.

9-12 років

Люсі та Стівен Хокінги “Джордж і таємний ключ до Всесвіту”, Видавництво Старого Лева

Легендарний фізик і непересічна особистість Стівен Хокінг разом з донькою Люсі написали книжку. Цього разу Хокінг промовляє до дітей, розповідає про Всесвіт.  Перед головним героєм книжки – Джорджем – постає ціла купа питань: що це за суперкомп’ютер, який уміє розмовляти? Чому не варто стрибати на кометі, коли вона мчить крізь космічний простір? І чи вдасться визволити свого приятеля з чорної діри? Хокінг вплів наукові факти в таких цікавий сюжет, що й годі відірватися, прикрасив усе це космічними мандрами та шкільними перипетіями. А під скретч-покриттям палітурки видавці заховали загадку для дослідників будь-якого віку.

Марк Лівін “Бабине літо”, Віват

Дорослий, і водночас молодий ще письменник Марк Лівін написав книжку про дітей, але не зовсім дитячу. У “Бабиному літі” чарівний світ дитинства існує поряд із цілком реально із життєвими труднощами та сімейними проблемами. Батьки 10-літнього Ждана вирішили розлучити, якраз, коли хлопчик був на канікулах в дідуся і бабусі. Через цю сумну подію дитина починає розуміти усі складнощі дорослого життя, і стає іншим. Але водночас поряд із сумом існують машинки-паровози-футбол-збиті коліна та найкращий друг на літо – усе, що робить наші спогади про дитинство такими добрими і сумними.

Джоан Роулінг “Гаррі Поттер і філософський камінь” (ілюстрований),  А-ба-ба-га-ла-ма-га

Нове видання Гаррі Поттера із ілюстраціями Джима Кей – це справжє кольорове свято для шанувальників пригод магічного світу Поттеріани. Кей – кавалер медалі Кейт Ґрінвей. А також це ще й гарний шанс ще раз перечитати улюблену історію, та повернутись у затишний магічний світ.

Рибалко (Товстенко) Марина “Марічка і Червоний Король. Місто непокірних”, Видавництво Старого Лева

«Марічка і Червоний король». – друга книжка із трилогії Марини Рибалко. Цього разу Марічка і її друзі знову потрапляють до світу Червоного Короля. Але тепер тут панує таємничий тиран Імператор. Він контролює майже цілий світ. Тільки Зелене Королівство відгородилося від нової цивілізації. Але син Зеленого Короля Перелесник приєднується до бунтівників, які прагнуть скинути владу Імператора.

13-16 років

Марина та Сергій Дяченки “Дика енергія Лана”, Теза

Фантастичний роман Дяченків “Дика енергія Лана” присвячений творчості співачки Руслани. У книжці люди працюють пікселями. Енергію життя отримують по дротах. Істоти з величезним ротом чатують на самогубців. На вершинах покинутих хмарочосів в’ють гнізда бунтарі, глибоко в закинутому метро живуть люди-кроти, і щодня вагончик канатної дороги вирушає на Завод — легендарне місце.

 Нил Гейман “Кораліна”, КМ-Букс

Відома у всьому світі історія про дивну дівчинку Кораліну  відомого фантаста Ніла Геймана отримала неймовірну кількість літературних премій. За її мотивами вже відзняли мультиплікаційний фільм. Шукаючи цікавих розваг, Кораліна насмілилася пройти через таємничі двері у світ, який хоч і подібний до її власного, але прикро від нього відрізняється, і там їй доводиться кинути виклик моторошній істоті, яка називалася її «іншою мамою», щоб врятувати себе, своїх батьків і душі трьох інших дітей.

Малгожата Гутовская-Адамчик “220 маршрутів”, Урбіно

Із братами Міхалом та Міколаєм Вербицькими читач уже знайомився в книжці “110 вулиць”, де героєм був старший брат, Міхал. Цього разу нас чекає ближче знайомство з Міколаєм, або Малим. Міколаєві 13 років. Він обожнює гру на ударних інструментах і мріє про створення власного музичного гурту. Хлопець саме розпочинає навчання в гімназії і, схоже, що там у нього зовсім немає друзів. Прогулюючи уроки, він досліджує різні автобусні маршрути Варшави. Зовсім несподівано виявляється, що хлопець таки знаходить однодумців, причому там, де він найменше цього сподівався. Можливо, це заслуга таємничої сіроокої Меланії та її подарунка ― чотирилистої конюшини?

Оксана Лущевська “Вітер з-під сонця”, Фонтан казок

У героях цієї книжки впізнає себе кожен підліток, який уже мав щастя закохатися. Женька й Рися зустрілися випадково на кораблі – й хоч відтоді вже минув рік, але їх усе дужче манить одне до одного. Одначе за цей рік дуже багато всього сталося: Рися нервує через те, що цілі канікули мусить працювати, щоб допомогти забезпечити родину, а в Женьки загинув тато, і він дуже болісно переживає цю тяжку втрату. Повість Оксани Лущевської «Вітер з-під сонця» – переможець конкурсу «Напишіть про мене книжку!», оголошеного видавництвом «Фонтан казок» улітку 2015 року з метою простимулювати українських письменників до творення книжок, у яких ключовим є образ сучасної дитини. Також повість отримала спеціальну відзнаку журі Корнейчуковської премії «за тонке психологічне змалювання підліткового характеру».

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

209 thoughts on “Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників

 1. I think everything published was very logical. However, what about
  this? suppose you were to write a awesome headline?

  I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but suppose you added a
  headline that makes people desire more? I mean Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників – Блог Yakaboo.ua
  is a little plain. You could glance at Yahoo’s front page and see how they create news headlines to grab people to click.
  You might add a video or a pic or two to grab people
  excited about everything’ve written. Just my opinion, it would bring
  your website a little bit more interesting.

 2. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me
  of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.

  Many thanks for sharing!

 3. Thank you for any other wonderful article. The place else may just anybody get that type of information in such a perfect means
  of writing? I have a presentation next week, and I’m on the
  look for such information.

 4. You are so awesome! I do not believe I have read something like that before.
  So great to discover another person with some unique thoughts on this issue.

  Seriously.. thank you for starting this up.
  This website is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 5. I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A couple of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks
  great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

 6. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly
  benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 7. Link exchange is nothing else but it is only placing
  the other person’s webpage link on your page at suitable place and other person will also do same in favor of
  you.

 8. Heya i am for the first time here. I came across this board and I
  find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you
  aided me. games ps4 allenferguson games ps4

 9. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you
  are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you
  still take care of to keep it smart. I can not wait to read much
  more from you. This is actually a terrific site.

 10. Undeniably consider that which you stated. Your favourite
  justification seemed to be at the internet the easiest factor to be mindful of.
  I say to you, I definitely get annoyed while folks think
  about concerns that they plainly don’t understand about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing with no need side effect , other
  people can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thank you

 11. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  tell you I truly enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Thanks for your time!

 12. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just
  nice and i could suppose you’re a professional on this subject.
  Well along with your permission let me to seize your RSS feed to
  stay up to date with coming near near post. Thank you one million and
  please keep up the rewarding work.

 13. Hi, I do believe your site might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.

  I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful site!

 14. Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the great work!

 15. Hello there, You’ve done an incredible job.
  I will certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this site.

 16. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using this site,
  since I experienced to reload the web site a lot of times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if
  ads and marketing with Adwords. Well I am adding this
  RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again very soon.

 17. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough men and
  women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my
  hunt for something concerning this.

 18. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Kudos!

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 20. scoliosis
  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Appreciate it!
  scoliosis

 21. scoliosis
  fantastic publish, very informative. I’m wondering why the other experts of
  this sector do not notice this. You should proceed your writing.
  I’m sure, you’ve a great readers’ base already! scoliosis

 22. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 26. I was very pleased to discover this site.
  I want to to thank you for your time for this fantastic read!!
  I definitely really liked every part of it and I have you
  book marked to look at new things on your
  blog.

 27. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 28. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back frequently!

 29. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that
  I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it!

 30. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 31. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Many thanks!

 32. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a
  very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 33. I have been surfing on-line greater than three hours
  lately, yet I by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all site owners and
  bloggers made good content material as you probably did,
  the internet might be much more useful than ever before.

 34. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 35. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp so much approximately this, such as you wrote the e book in it or something.

  I think that you simply can do with a few percent to force the message house
  a little bit, however other than that, this is excellent
  blog. A great read. I’ll certainly be back.

 36. Hey There. I found your weblog the usage of msn. This is a really smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thank you for the post. I’ll definitely return.|

 37. Howdy! This blog post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I’ll send this post to him. Fairly certain he’ll have a great read. Many thanks for sharing!|

 38. We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable activity and our whole community will likely be thankful to you.|

 39. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your blog.|

 40. Generally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.|

 41. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 42. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 43. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.|

 44. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 45. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 46. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You have done an impressive job and our whole group can be grateful to you.|

 47. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I
  stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read articles from other writers and use something from other websites.

 48. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!|

 49. I have been browsing online more than 3 hours lately, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It’s lovely price enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the web shall be a lot more useful than ever before.|

 50. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!|

 51. naturally like your web-site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth then again I’ll surely come again again.|

 52. Normally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.|

 53. I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I actually loved the standard info an individual provide in your guests? Is going to be back regularly in order to check up on new posts|

 54. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 55. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read articles from other writers and practice a little something from other sites. |

 56. obviously like your web-site but you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality then again I will certainly come back again.|

 57. You are so awesome! I do not believe I have read through something like that before. So great to find another person with a few genuine thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!|

 58. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 59. We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with helpful info to work on. You have done an impressive process and our whole neighborhood will likely be grateful to you.|

 60. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a tremendous web site.|

 61. wonderful submit, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t notice this. You must proceed your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!|

 62. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!|

 63. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot|

 64. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 65. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 66. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?|

 67. I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any tips to help fix this problem?|

 68. I blog frequently and I seriously thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.|

 69. I just like the valuable information you provide for your articles. I’ll bookmark your blog and test once more here regularly. I’m moderately certain I’ll be told many new stuff right right here! Best of luck for the following!|

 70. I am not sure the place you are getting your information, however great topic. I needs to spend some time learning much more or figuring out more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.|

 71. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 72. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your web site.|

 73. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your web page.|

 74. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!|

 75. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to swap strategies with other folks, please shoot me an email if interested.|

 76. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your site. It appears as though some of the written text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before. Kudos|

 77. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 78. excellent submit, very informative. I ponder why the other specialists of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!|

 79. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers|

 80. Generally I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.|

 81. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 82. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 83. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 84. After looking over a number of the blog posts on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and tell me your opinion.|

 85. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page for a second time.|

 86. Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!|

 87. I seriously love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!|

 88. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!|

 89. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 90. certainly like your website but you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality on the other hand I will certainly come again again.|

 91. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!|

 92. Thank you a lot for sharing this with all of us you really know what you’re talking approximately! Bookmarked. Please additionally seek advice from my website =). We will have a hyperlink exchange contract among us|

 93. My brother suggested I would possibly like this blog. He used to be entirely right. This publish truly made my day. You can not consider just how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 94. Nice weblog here! Also your website rather a lot up very fast! What web host are you using? Can I get your associate link on your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol|

 95. I’m really impressed along with your writing talents and also with the format for your weblog. Is that this a paid theme or did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to see a great weblog like this one nowadays..|

Залишити відповідь