«Адже що таке за великим рахунком література? Вміння розставляти знайомі слова таким чином, яким їх не розставляв до тебе ніхто інший», – каже Сергій Жадан і має рацію. Ми зібрали для вас поради з опанування письменницького ремесла від відомих українських письменників, людей, які навчилися настільки майстерно розставляти літери і слова, що їхніми книгами захоплюються десятки тисяч читачів.
Читати: Кумири кумирів: які книги обирають культові письменники
«Заглушіть в собі страх чистого аркуша», – Ростислав Семків
Буде легше, якщо перед тим як сісти писати, ви хоча б декілька днів продумуватиме своє перше речення. Визначте час, коли ви будете писати щодня. У намічений час варто сісти за ноут за будь-яких обставин. Навіть якщо писати одразу не виходить, слід медитативно дивитися у монітор, доки процес не почнеться. Якщо це забере годину чи дві – не страшно. Ви наближаєтеся до мети.
«Читайте», – Макс Кідрук
Професійний письменник починається з читання. Не менше 80 книжок на рік – це, як на мене, мінімальна планка для людини, що прагне зробити літературу професією. Слід, щоправда, розуміти, що читання саме по собі не є запорукою уникнення штампів, розвитку чи вдосконалення власного стилю. Не всі, хто читають по 100 книжок на рік, стають письменниками, проте без цього ніяк.
«Забудьте про перфекціонізм у процесі писання» – Любко Дереш
Якщо ви намагатиметеся зробити текст ідеальним, завищені очікування не дозволять вам висловити те, що ви відчуваєте. Вмикайте його тоді, коли вже буде готова чернетка усього тексту.
«Пишіть, не знаючи закінчення вашої історії » – Андрій Любка
Для мене важливою є ситуація, ідея, яку я розгортаю в тексті, навіть не уявляючи розв’язки. Тому мені хочеться сідати за стіл і працювати: пишучи, я дізнаюсь продовження історії. У цей час писання перетворюється на млин, який перемелює все навколишнє на літературу: випадково почуті фрази стають живими діалогами, переглянутий фільм наштовхує на ідею про несподіваний поворот сюжету, розказана плітка стає елементом біографії когось із героїв.
«Уявляйте свій текст будинком, по якому проводите читача» – Тарас Прохасько
Літературний твір – це приміщення. Тому, перш за все, ви маєте знати, що є в цьому приміщенні до найменших деталей, уявляти собі простір в якому відбувається дія, кожен фрагмент дії. А вже потім вирішувати, що показувати читачеві, а що залишити недосказаним. Так само і з героями, ви маєте знати про них набагато більше, ніж потрібно для того, щоби розповісти історію.
Сподіваємося, що ці поради стануть вам у нагоді. А якщо ви хочете повчитися у відомих українських письменників, критиків, видавців і літературознавців та отримати ще більше знань, які допоможуть вдосконалити ваші письменницькі здібності, радимо зареєструватися на Курс письменницької майстерності від Центру літературної освіти Litosvita у Києві, Харкові або Львові.
Деталі на сайті: litosvita.com
Читати: Від «Керрі» до «Дівчини у потягу»: книги-дебюти улюблених письменників
13 thoughts on “Прокачуємо свої навички з творчого письма. 5 порад з письменницької майстерності від сучасних українських авторів”