5 дитячих книжок у жанрі нон-фікшн: література, краєзнавство, біологія, хімія та фізика

Дитячий вік створений для пошуку і засвоєння нової інформації. Допитливість юних людей не має меж, і ця потреба наче мала б отримати достатнє задоволення в шкільних класах, але ж ми знаємо, як воно на практиці. Звісно, всі ми мріємо про натхненних вчителів, які закохують дітей у свої предмети, але на вчителя сподівайся, а сам теж щось роби. Наприклад, поцікався пізнавальними книжками для дітей. В нашому огляді ми зібрали п’ять видань, які змогли показати дива науки доступною дітям мовою.

IMG_0044

Література: Богдан і Наталя Тихолози, «Франко від А до Я» («ВСЛ», ілюстрації творчої студії «Аґрафка»)


Прикрістю шкільної програми є те, що за відомими іменами діти часто не бачать живих людей. Та й як їх помітити за коротким абзациком біографії з сухими фактами «народився-вчився-боровся-одружився-написав-знову боровся-помер». Культивуючи випробування, які випали на долю видатних діячів, укладачі підручників мимохіть наближають цих осіб до недосяжних музейних об’єктів – пропонують поглянути, але наблизитися не можна (та й не дуже хочеться). На щастя, сучасні книжки почали долати розрив поколінь. Так, «Видавництво Старого Лева» наразі випустило вже дві абетки-енциклопедії (а незабаром вийде ще й третя), у яких зібрано різні цікавинки про непересічних осіб української історії.

«Франко від А до Я» подає інформацію про видатного українця у легкій формі, суміщаючи короткі енциклопедичні відомості з стильними лаконічними зображеннями. Читачі не знайдуть тут нудних фактів, натомість дізнаються більше про те, якою цікавою людиною був Іван Якович.

Наприклад, чи знали ви, що він одягав фрак у поєднанні з вишиванкою, полюбляв рибальство, мав чимало літературних «масок»-псевдонімів, а одного разу був арештований за відсутність паспорта?

За словами одного з авторів, Богдана Тихолоза, Іван Якович постає на сторінках книжки у колі своєї родини, друзів та персонажів. «І всі вони дуже привітні, колоритні й аж ніяк не занудні! – додає упорядник. – У цій книжці – жодного пафосу й дидактизму, натомість безліч цікавих фактів, дотепів, рідкісних світлин і знайомих літер – від А до Я». Окремо ж хочеться відзначити художнє оформлення, виконане студією «Аґрафка». Дуже цікаво спостерігати за появою на сторінках бешкетного фарбованого лиса. До речі, вже цього місяця з’явиться наступна книжка з серії – «Шевченко від А до Я». Чекаємо!

IMG_0042

Краєзнавство: Лана Ра, «Щоденник котячих мандрів» (ТОВ «Новаторфільм»)

Книжка «Щоденник котячих мандрів» Лани Ра постала з оригінального мультсеріалу «Моя країна – Україна». Головний герой – мандрівний кіт Воркіт, цікавий, самовпевнений і трохи нахабний рудий хвалько. Він легко кидається в кожну наступну подорож і легко заводить друзів навіть серед істот неживих. Саме вони нерідко оберігають кота від необачних вчинків і мимохідь розповідають старовинні легенди й перекази рідного краю. Разом із котом Воркотом читачі дізнаються про найвідоміші місцини більш і менш туристичної України: села Легедзине й Шешори, міста Одеса, Кривий Ріг і Львів, Верхівня і Коломия, Мелітополь, Саки, Вилкове. Поруч – розкішні луганські степи, про які дуже рідко пишуть у путівниках, озера Пісочне й Чорне, гора Опук, оповідки про петриківський розпис та Софію Київську. Зрозуміла річ, скрізь і до всього доклали лапи предки нашого кота.

Навіть для славнозвісної петриківки вкрай потрібна допомога котів, адже саме з їхньої шерсті робляться найделікатніші щіточки.

Нотатки невеличкі, у формі коротких оповідань – так, через пригоди й діалоги дітлахам буде простіше запам’ятати різні цікавинки про батьківщину. Цікаві факти, важливі дати й цифри винесено за межі оповіді для наочності. Це також полегшує сприйняття, адже надмір фактажу ускладнює запам’ятовування. Книжку оформлено кадрами з пластилінового мультсеріалу. Окремі ілюстрації вражають пропрацьованістю «мазків», емоцій. Книжка відкриє школярам-початківцям чарівні куточки нашої країни. Ця добра ініціатива не залишилася без уваги: режисер мультсеріалу Степан Коваль цього року отримав за свою роботу Шевченківську премію в галузі кіномистецтва.

IMG_0045

Біологія: «Червона книжечка» («Основи», текст та ідея Анни Копилової, ілюстрації Олени Васик)

Дуже важливу книжку видали кілька років тому «Основи». Це міні-варіант Червоної книги України з практичним еко-додатком для дітей. Підкуповує дизайн: з дірки в червоній обкладинці на нас дивиться сова (чи то пак сипуха, яку занесено до Червоної книги).

Оскільки це «книжечка», а не «книга», то й об’єктів у ній мінімум – найпоширеніші з тих, які потребують збереження, і, ясна річ, ті, з якими дитина має шанс стикнутися.

Наприкінці міститься додаток для дітей і батьків, у якому пояснено, як кожен із нас може долучитися до збереження природних ресурсів. Ілюстрації Олени Васик не переобтяжують верстки, виглядають дуже органічно і стильно.

«Червона книжечка» допомагає з’ясувати проблеми природного середовища й називає загрози, розповідає, хто потребує захисту. Тут є інформація про ареали видів, їх коротка характеристика. А головне – докладно промальовані натуралістичні ілюстрації допоможуть вгадати істоту в природі, якщо дитині поталанить побачити її навіч. У книжці подано далеко не повний перелік видів, що потребують захисту, однак їх достатньо, щоб спонукати читачів до пошуку додаткової інформації. А оскільки цільовою аудиторію є передусім дошкільнята й учні молодшої школи, допитливості їм не позичати.

IMG_0046

Хімія: Юлія Смаль, «Цікава хімія: життєпис речовин» («ВСЛ», ілюстрації Андрія і Діни Нечаєвських)

Як же пощастило українським школярам, що першу нашу науково-популярну книжку з хімії написала не просто «хімічка», себто вчителька хімії, але й письменниця, себто та, яка вміє добре писати й викладати цікаво свою думку, – Юлія Смаль. У цьому посібнику з підназвою «Життєпис речовин» сконденсовано все най-най-най простою і зрозумілою юним хімікам мовою: атоми, молекули, речовини, досліди, реакції… Буває, що трапляються «революційні» для сучасних дорослих тези, як-от про те, що не все те шкідливе, що зветься хімією:

«Як гадаєш, яким був перший хімічний процес, засвоєний людиною? Звісно, приготування їжі. Перший хімік у світі зумів підсмажити здобич на вогнищі. Він експериментував, і його дослід виявився успішним».

Також і те, що ви читаєте цей текст, – опосередкований плід хімічних експериментів, адже всі наші ґаджети складаються з різних металів, які в різний час були добуті хіміками-непосидами.

Верстка, ілюстрації, вирізки – в науково-популярній книжці це все важливе не менше, ніж текст, адже привертає увагу до найважливішого й найцікавішого. Завдяки художникам Андрію і Діні Нечаєвським книжка утримує увагу молодшого читача й приносить візуальну насолоду старшим.

IMG_0043

Фізика (і не тільки): Кузько Кузякін, «Біла трішки чорна-пречорна книжка» («Віват»)

У «Білій трішки чорній-пречорній книжці» зібрано різні цікавинки на тему чорного й білого кольорів. Приміром, розповідається про те, що Сонце насправді чорне. Що «Чорний квадрат» Казимира Малевича насправді не квадрат. Чому не існує ні чорного, ні білого кольорів. Про білих ворон. Наводяться також різні народні приказки й прислів’я, які містять у складі «чорний» та «білий» компоненти. Науково-популярні факти подано в розмові двох персонажів «Чорної-пречорної книжки» – чорної вівці й білого вовка, які весь час ведуть бесіди на різні теми (від фізичних явищ до мистецьких і мовних тонкощів). Поміж тим вовк увесь час погрожує з’їсти вівцю, і до кінця книжки читач не певен, чи виконає він погрозу.

Чорний гумор довершує «чорноту» книжки й додає їй перчику – в українській дитячій літературі досі мало хто наважується жартувати по-чорному.

Дмитро Кузьменко, який пише та ілюструє книжки під псевдонімом Кузько Кузякін, за фахом – учитель математики і фізики. «Біла трішки чорна-пречорна книжка» – не перше створене ним науково-популярне видання. Раніше Кузякін написав «Зубасті задачки» («ВСЛ»), збірник веселих логічних і математичних вправ. Видання найсвіжішої освітньої книжки Кузька Кузякіна здійснено у співпраці з Малою академією наук України.

Читати: Непрості дитячі книжки: про війну, втрату, безпритульність, секс і любов без обмежень

Читати: Найкращі дитячі та підліткові книжки 2016 року за “Рейтингом критика”

Читати: Топові дитячі книжки 2016 року: п’ять видань за версією БараБуки


bОгляд підготовлено порталом BaraBooka 

BaraBooka
«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – соціальний культурно-освітній проект, перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та юнацтва.
http://www.barabooka.com.ua/

321 thoughts on “5 дитячих книжок у жанрі нон-фікшн: література, краєзнавство, біологія, хімія та фізика

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 5. This is the right site for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for ages. Wonderful stuff, just excellent!

 6. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 7. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 8. I¦ll right away grab your rss as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 9. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 10. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 11. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 12. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 13. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 14. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 15. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 16. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 17. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 18. Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.

 19. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 20. Nerobet Bölümleri. Sitenin giriş adresinden siteye girdiğimizde sitenin alt bölümlerden oluştuğunu görüyoruz. Nerobet, canlı bahis, spor, e-spor, poker, casino,

 21. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 22. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and honestly liked this blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have perfect articles. Thanks a bunch for sharing with us your blog site…..

 23. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 24. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 25. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 26. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 27. Restbet giriş yapacak kullanıcıların tercih ettiği firma onaylı bir siteyiz. Öncelikle site adresinden bahsetmek gerekirsek 2015 yılında açılmış bir bahis ve

 28. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 29. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 30. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 31. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 32. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 33. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 34. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 35. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

Залишити відповідь