13 захопливих книг про письменників, письменництво і книжки

Щоб зрозуміти улюблені книжки глибше, корисно дізнаватися більше про письменників, які їх створили – як вони жили, в якій епосі, в якій країні, про що мріяли, чого боялися, у кого вчилися… Ми склали підбірку творів, що допоможуть у цьому, адже показують літературу з-за лаштунків. Головні герої цих книжок – письменники та книжки. Тож ця добірка допоможе легко виконати завдання під номером 10 в #YakabooBingoSummer.


1

Умберто Еко, Жан-Клод Кар’єр «Не сподівайтеся позбутися книжок»


Ця книга – детально записана розмова між французьким сценаристом Жаном-Клодом Кар’єром та італійським письменником Умберто Еко. Два бібліофіли та затяті колекціонери рідкісних книг міркують про майбутнє паперових видань і те, чи насправді становлять загрозу електронні носії.

Як технічна революція змінить книгу? Чи можна говорити про смерть паперових книг? І в чому суть літератури? – цей твір шукає відповіді на багато актуальних питань та вкотре доводить – істина народжується у діалозі.

ЧитатиЯк Умберто Еко створював свої романи. Уривок зі збірки есе про літературу


2

Мілан Кундера «Завіса»


Чесько-французький письменник розмірковує про історію роману, саму суть цього жанру, його закономірності та творчість найбільш яскравих представників. Зокрема, у «Завісі» можна прочитати про Мігеля де Сервантеса, Франца Кафку, Марселя Пруста та багатьох інших.

«Завіса» – це не лише ґрунтовна критика, а й філософська позиція самого Мілана Кундери. У цьому творі автор підсумовує власний погляд на літературу та дає читачам поштовх до самостійних досліджень та роздумів.


ВСЛ_шевченко-від-а-до-я_розворот1

Леонід Ушкалов «Шевченко від А до Я»


Яскрава та змістовна книга про головного класика української літератури, яка буде корисною як для дорослих, що зможуть відкрити для себе Шевченка заново, так і для дітей, які матимуть нагоду зацікавитися творчістю Кобзаря.

Книга написана у форматі абетки, де кожна літера розповідає якийсь цікавий та неочікуваний факт з життя Тараса Шевченка. Таким чином, монументальний та стереотипний образ поета зміниться на більш щирий та людський, а отже, ближчий для всіх нас.

ЧитатиКнижковий огляд для Апостроф-TV: “Інґа”, “Несказане” та “Шевченко від А до Я”

Processed with VSCO with a5 preset

Ростислав Семків «Як писали класики»


У цій книзі відомий український критик та літературознавець розповідає про секрети майстерності Агати Крісті, Джорджа Орвелла, Рея Бредбері, Курта Воннеґута, Мілана Кундери, Умберто Еко та Маріо Варґаса Льйоси. Виявляється, у кожного з письменників були свої ритуали та звички, пов’язані з літературою. Агата Крісті постійно записувала вигадані сюжети, навіть якщо ними й потім не користувалася; Рей Бредбері виступав за постійність та радив писати по 1000 слів на день; Мілан Кундера цінував жвавість роману та стислість викладу.

Книга «Як писали класики» – це не тільки шанс дізнатися більше про культових авторів, а й мотивація для письменників-початківців, які, сидячи перед чистим аркушем, не знають, про що розповісти світові.

Читати: Кумири кумирів: які книги обирають культові письменники


3

Олександр Довженко «Щоденник»


Особисті спогади та записи письменника і режисера, який прославив Україну на весь світ. Щоденник дає змогу дізнатися більше про внутрішні переживання Довженка та подивитися на реальність його очима.

«Щоденник» Довженка – це не тільки мемуари, творчі плани та хронологічний виклад подій, це і філософські роздуми про долю України, Другу світову війну, вождів того часу, людей навколо та дійсність.


4

Йенс Андерсен «Астрід Ліндгрен. Цей день і є життя»


Біографія великої казкарки, яка подарувала світові невгамовну Пеппі Довгапанчоху та життєрадісного Карлсона. Як виявляється, сама Астрід Ліндгрен була такою ж сміливою і так само сильно любила життя. Ця бунтарка стала духовною наставницею всієї Скандинавії та додала нових барв в історію дитячої літератури.

Книга Йенса Андерсена містить спогади рідних письменниці, а також її листи, уривки з щоденників та фотографії.

Читати13 атмосферних книг, які найкраще читати влітку


056-5x8-Standing-Hardcover-Book-Mockup-COVERVAULT

Стівен Кінг «Про письменство. Мемуари про ремесло»


«Король жахів», один з найбільш популярних письменників сучасності зібрав увесь свій літературний досвід та поділився секретами майстерності. Ця книга включає як мемуари Кінга, так і його поради про те, як писати так, аби вас читали мільйони.

«Як писати книги» – це не тільки філософські роздуми та рефлексії автора. Кінг оперую конкретними прикладами, що таке хороший текст, а що таке поганий. Отож, книга буде корисною і для всіх, хто прагне навчитися писати краще.

ЧитатиТемна Вежа: шлях тривалістю понад тисячу років


6

Ніл Гейман «Не панікуй! Історія створення книги “Путівник Галактикою “»


«Путівник Галактикою» – культова гумористично-фантастична серія книг Дугласа Адамса. Окрім власне 5 книг, вийшли комікси, відеогра та серіал. У 2005 році вийшов повнометражний фільм. У чому ж секрет популярності «Путівника…»? Це й намагається з’ясувати Ніл Гейман. Натхненний роботою свого колеги, англійський письменник досліджує історію створення книги, творчість самого Дугласа Адамса та його вклад в історію літератури.

Ніл Гейман радить пристебнути ремені безпеки, не панікувати та вирушити у незабутню космічну мандрівку.

ЧитатиДуглас Адамс — про Життя, Всесвіт і Все Решта


7

Андреа Чалупа «Орвел і біженці. Невідома історія “Колгоспу тварин”»


«Колгосп тварин» – сильна повість-антиутопія, критика тоталітаризму та алегорія на революцію 1917 року в СРСР. Не всі знають, що першим перекладом цього твору Джорджа Орвела був український. Загалом, «Колгосп тварин» важливий не лише як літературний шедевр, а й як свідчення епохи та пересторога для всіх поколінь.

Журналістка Андреа Чалупа розповідає про публікацію «Колгоспу тварин», про самого Джорджа Орвела та ділиться важливими зауваженнями, які допоможуть глибшому прочитанню відомої антиутопії.

Читати: 10 книг-антиутопій, в яких вам би не захотілося жити


8

Іван Рябчій «Двічі по десять: обличчя і голоси»


Ця книга – збірник інтерв’ю з письменниками з України, Франції, Бельгії та Швейцарії. Перекладач, журналіст та критик Іван Рябчій дає читачам змогу почути голоси відомих літературних діячів нашої епохи. Книга складається з двох розділів: «Тамтешні» (Амелі Нотомб, Ерік-Емманюель Шмітт, Ніколь Лемер, Міранда Люсьєн, Франсуаза Вільмар та інші) і «Тутешні» (Валерій Шевчук, Любко Дереш, Олексій Довгий, В’ячеслав Медвідь, Дмитро Чистяк та інші).

Подібні збірники завжди цікаві та пізнавальні, адже у них кожен може знайти автора до душі.


9

Робін Слоун «Цілодобова книгарня містера Пенумбри»


Якщо ви обожнюєте книжкові магазини і мрієте там поселитися, то ця книга принесе неабияке задоволення. Окрім неповторної атмосфери, тут є і чимало таємниць та загадок, які захочеться розкривати, насолоджуючись читанням.

Головний герой книги – дизайнер Клей – влаштовується на роботу у книгарню, що працює цілодобово. Найбільш неочікуваними відвідувачами книгарні виявляються люди, які приходять вночі і беруть почитати книги, доступ до яких молодому продавцю заборонений. Що ж такого у цих заборонених книгах? – обіцяємо, відповідь від американського письменника Робіна Слоуна вас здивує.


10

Жоель Діккер «Правда про справу Гаррі Квеберта»


У цьому захопливому романі йдеться про письменника Маркуса Гольдмана, який у пошуках натхнення для написання своєї другої книги, звертається до старшого колеги – культового автора сьогодення Гаррі Квеберта. Втім, останній підкидає Маркусу не лише кілька літературних секретів, а й заплутану кримінальну справу – Гаррі звинувачують в убивстві. Головний герой вирішує дізнатися правду.

Книга «Правда про справу Гаррі Квеберта» стала бестселером у Франції, а потім і прославила свого автора на весь світ. Тепер і українські читачі мають змогу познайомитися з творчістю одного з найцікавіших сучасних письменників.


10

Анджей Стасюк «Як я став письменником»


Анджей Стасюк – відомий польський поет, прозаїк та драматург. Ця книга – інтелектуальна автобіографія автора, в якій він ділиться спогадами про молодість. Надзвичайно жива, смілива та цікава розповідь про те, як насправді стають письменниками – без нудних повчань, але з веселими мандрівками, рок-н-ролом, дружнім спілкуванням та божевільними витівками.

«Як я став письменником» і про дух епохи, і про секрет вічної молодості, і про секрет хороших текстів.


Читати: 12 книжок для відчайдушних книголюбів

Яна Грицай
Блогер, письменниця. Вивчала журналістику у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Люблю казки братів Грімм, "Маленького принца" і екзистенціалістів. Якби у мене була можливість побалакати за кавою з будь-якою історичною особистістю, то обрала би Франца Кафку. Впевнена, що одна хороша книга може змінити життя.
http://www.unicornstime.in.ua

820 thoughts on “13 захопливих книг про письменників, письменництво і книжки

 1. Hi there, I found your blog by the use of Google at the same time as searching for a similar topic, your site
  came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into aware of your blog through Google, and located that it’s truly informative.
  I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful for those who continue this in future.
  Lots of other folks might be benefited from your writing.

  Cheers!

 2. Yesterday, while I was at work, my cousin stole
  my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 3. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!
  ps4 games allenferguson ps4 games

 4. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your great post. Also, I have shared your web site
  in my social networks! ps4 games 185413490784 ps4 games

 5. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your
  post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with
  forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 6. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog
  before but after going through some of the articles I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back
  frequently! asmr 0mniartist

 7. Hello fantastic blog! Does running a blog such as this take a great deal
  of work? I’ve absolutely no understanding of coding however
  I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I just had to ask. Thank you!

 8. My partner and I stumbled over here by a different page and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page yet
  again.

 9. Thanks for every other informative blog. The place else could I am getting that kind of information written in such an ideal method?
  I have a challenge that I’m simply now working on, and I have been on the look out for such information.

 10. I’m really impressed with your writing skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 11. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since i have saved
  as a favorite it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to help others.

 12. Have you ever considered about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is valuable and all.
  Nevertheless think of if you added some great images or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but
  with images and clips, this website could undeniably be
  one of the greatest in its field. Very good blog!

 13. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some
  nice methods and we are looking to swap techniques with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 14. Hello there, I found your web site by the use of
  Google while searching for a similar topic, your site came up,
  it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become alert to your blog thru
  Google, and found that it’s really informative.

  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate should you proceed this in future.
  Many folks might be benefited from your writing.
  Cheers!

 15. Generally I don’t learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do so!
  Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great
  post.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 17. scoliosis
  Hello! I’ve been reading your site for some time now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx!
  Just wanted to tell you keep up the fantastic job! scoliosis

 18. scoliosis
  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you
  provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old
  rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds
  to my Google account. scoliosis

 19. scoliosis
  My brother recommended I would possibly like this web site.

  He was entirely right. This put up truly made my day. You cann’t imagine
  simply how much time I had spent for this info!
  Thanks! scoliosis

 20. scoliosis
  I like what you guys are usually up too. This type of clever work
  and reporting! Keep up the amazing works guys I’ve added you guys
  to my own blogroll. scoliosis

 21. free dating sites
  I am really inspired together with your writing abilities and also with the structure to
  your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self?

  Anyway keep up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a nice blog like
  this one nowadays.. dating sites

 22. At this time it seems like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 23. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
  add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 24. I have been surfing on-line more than three hours today, yet I by no means discovered any fascinating article like
  yours. It’s beautiful price enough for me. In my opinion,
  if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the
  web will likely be a lot more helpful than ever before.

 25. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 26. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check out your
  blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you
  present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, very good blog!

 27. Hey, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
  blog!

 28. certainly like your web site but you need to check the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems and I
  in finding it very troublesome to inform the truth then again I’ll surely come back again.

 29. I do trust all the ideas you have introduced to your post.
  They are really convincing and can certainly work.
  Still, the posts are very brief for novices.
  May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 30. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. But think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site
  could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Wonderful blog!

 31. Hi there, I discovered your website by the use of Google while searching for
  a similar topic, your web site got here up, it
  appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into aware of your blog via Google, and located that it’s
  really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate in the
  event you continue this in future. A lot of other people can be
  benefited out of your writing. Cheers!

 32. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 33. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 34. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 35. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 36. I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 37. Iím amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog thatís equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 38. Next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I actually thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 39. I blog often and I truly appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 40. Hi there! I could have sworn Iíve visited this blog before but after browsing through some of the articles I realized itís new to me. Anyhow, Iím certainly happy I came across it and Iíll be bookmarking it and checking back frequently!

 41. When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Appreciate it!

 42. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your internet site.

 43. A fascinating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this topic, it might not be a taboo subject but generally folks don’t discuss these topics. To the next! All the best!!

 44. I was extremely pleased to find this great site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 45. When some one searches for his essential thing,
  thus he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is
  maintained over here.

 46. Hello there, I discovered your site by means of Google while searching for a related matter, your site got here up, it appears good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become aware of your weblog thru Google,
  and located that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels.

  I will be grateful for those who continue this in future.
  Lots of other people will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 47. Your style is very unique compared to other folks I
  have read stuff from. Thank you for posting when you’ve
  got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 48. Hey there! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to resolve this issue. If you have any recommendations,
  please share. Cheers!

 49. I like the valuable information you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here regularly.

  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!

  Best of luck for the next!

 50. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a
  lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much
  appreciated.

 51. Hi! I know this is kind of off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the
  direction of a good platform.

 52. I’m no longer certain where you are getting your information, but good topic.
  I must spend a while finding out much more or working out more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info
  for my mission.

 53. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content
  I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 54. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your site.
  It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them as well?

  This might be a problem with my internet browser because I’ve
  had this happen previously. Thank you

 55. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really great articles and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an e-mail if interested. Regards!

 56. First of all I would like to say great blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your
  mind before writing. I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to
  begin. Any recommendations or tips? Cheers!

 57. Hi there! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established website such as yours require a
  large amount of work? I am brand new to running a blog but I do write in my
  diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for
  brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 58. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 59. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group
  of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 60. Wow that was strange. I just wrote an really long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 61. I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a
  lot more useful than ever before.

 62. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and
  check again here frequently. I am quite
  certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 63. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 64. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 65. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 66. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 67. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 68. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 69. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 70. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 71. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 72. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 73. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 74. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 75. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 76. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 77. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 78. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 79. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 80. Restbet giriş yapacak kullanıcıların tercih ettiği firma onaylı bir siteyiz. Öncelikle site adresinden bahsetmek gerekirsek 2015 yılında açılmış bir bahis ve

 81. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 82. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 83. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 84. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 85. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

Залишити відповідь