10 містичних книжок: стародавні міфи та таємничі жахи

Святкова ніч Івана Купала завершилась, вогнище догоріло, дівочі вінки знайшли свою долю, а папороть відцвіла. Магія зникла? Ні! Ще раз поринути в магічний світ пропонує 20 завдання Літнього Бінгомістична книжка. Так, містика – це не лише горор, але й і фольклорні твори.

У цій добірці ми зібрали 10 варіантів підказок на будь-який смак. Від байок, які можна читати навіть із трирічною дитиною до дійсно моторошних книжок, які страшно читати й дорослим книголюбам.


Screenshot_2

Фото: Instagram/@alyenka_t

Чарівні істоти українського міфу. Духи природи Дара Корній


Новинка Книжкового Арсеналу від видавництва Віват – дійсно чарівна книжка. Тут прекрасні не лише тексти, а і все інше: папір, шрифти, ілюстрації. Рекомендую цей пункт не лише дорослим, а й дітям. «Чарівні істоти українського міфу» яскраво показують химерний світ праукраїнської міфології, тож це вдалий варіант для майже дорослих читачів.

Авторка книжки й дослідження міфів – Дара Корній умовно поділила світ чарівних істот на чотири частини: 1) духи природи; 2) домашні духи; 3) дводушники та химерні істоти; 4) чарівні казкові звірі. «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи» – це лише перша частина довідника української міфології. Тут ви зустрінете Духів лісу, води, землі, повітряного простору та пір року.
Кожна частина книжки (Ліс, Вода, Земля, Повітря, Пори року) складається з розділу про конкретного Духа. У всіх розділів однакова структура: описання Духа, ілюстрація, легенда або інше повір’я про цього Духа. Частина «описання Духа» теж має однакові складники, їх сім: вдача Духа, місце проживання, магічні здібності/призначення, оберіг (чого він не любить), гостинець (чим задобрити), чарівний предмет та походження.


fedr_mkp_2

Байки Федра


Бестселлер від видавництва Основи – майже універсальний варіант містичної книжки. Раджу звернути на неї увагу всім, хто:

  • виконує завдання #YakabooBingoSummer з дітками. Ваш маленький книголюб ще не готовий читати про те, що задобрити Духа можна кров’ю чорного півня (див. «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи»)? У «Байках Федра» не буде нічого такого.
  • травмований уроками української літератури. Якщо саме слово «байка» викликає у вас неприємні спогади про те, як чотири рядки віршу треба було перетворити на дві сторінки твору про цю байку. Якщо ви пам’ятаєте лише творчість (насправді тільки імена 🙂 ) Крилова і Глібова. Якщо так і не змогли оцінити цей жанр, дайте йому другий шанс – почитайте «Байки Федра».
  • полюбляє красиві книжки. Ви тільки подивіться, які тут ілюстрації від художниці Поліни Дорошенко!

img647_33

Про собачу зажерливість

Якось Собака з м’ясом через річку плив
І раптом одсвіт у воді побачив свій,
Але подумав, що то інший Пес пливе,
І здобич у нього вирішив забрать. Проте
Відкривши рота, вмить позбувся він свого
І бажаного осягнути теж не міг.
Хто зазіхає на чуже, своє втрача.


2

Міфи та легенди українців


Дуже багато казок для дорослих під однією палітуркою – це «Міфи та легенди українців» зібрані Юрієм Винничуком. Якщо ви чудово пам’ятаєте, як описували створення світу греки, але не маєте жодного уявлення про український варіант.. Тоді обирайте цю книжку для #YakabooBingoSummer_20. До речі, у нашому варіанті було так:

Перше не було ні неба, ні землі, була тільки тьма і вода, змішана з землею, так неначе кваша, а Бог літав святим духом понад водою, котора шуміла піною. От раз Бог ходить по воді та бачить на ній бульбашку з піни, що ворушиться. Дихнув на неї і сказав:
– Нехай буде янгол.

Коли ви дізнаєтеся про створення світу, автор поведе вас стежкою літописних легенд. Від заснування Києва до часів Богдана Хмельницького за двадцять сторінок. Хіба таке можливо? Можливо! І це ще не кінець. Попереду вас чекають найцікавіші народні перекази, легенди та українська демонологія у викладі Володимира Гнатюка.


screenshot_1_9_38

Українська міфологія


Для тих, хто читав українську демонологію Володимира Гнатюка (див. попередній пункт) пропоную продовження теми. «Українська міфологія» – збірка описів та легенд про деяких персонажів української демонології. На сторінка книги ви знайдете: чорта, блуда, вихора, упира, відьму, трохи цвіті папороті, домовика, русалок, мавок та ще кількох маловідомих істот.

Усі матеріали ґрунтуються на особистих дослідженнях Володимира Галайчука та багатьох записах його колег-етнологів. Обсяг виконаної роботи відчувається в самому тексті. «Українська міфологія» та «Міфи та легенди українців» мають однакову кількість сторінок (Міфологія навіть трошки товща). Водночас у всій першій книзі описано менше істот, ніж у останньому розділі «Міфи та легенди». У жодному разі Міфологія не гірша! Вона більш детальна й об’ємна. Якщо ви хочете зануритись у тему, обирайте «Українську міфологію».

Що стосується оформлення, то цей пункт не стане винятком. Книжка оформлена просто чудово. Розмір книги, незвичний шрифт та вдалі ілюстрації дають додатковий привід прочитати монументальну працю Галайчука.


Скандинавська міфологія


Ви дочитали добірку до цього пункту і трохи здивовані вибором п’ятої фольклорної книжки? Але ж Ґейман буває різним! Ґейман – автор коміксів, Ґейман – казкар, Ґейман – публіцист, Ґейман – співавтор.. і нарешті Ґейман – фольклорист. Останній цілком підійде для 20 завдання #YakabooBingoSummer, а будь-який інший – для мініфлешмобу липня #Гейманоманія.

«Скандинавська міфологія» – не просто казка чи фантастика від Ніла Ґеймана. Це авторська подача звичайного скандинавського канону. Легенди про Одіна, Тора й Локі, про гномів і велетнів, про й наближення Рагнарека. Усі вони оживають під майстерним пером автора, але все ж залишаються канонічними сценами. Тому поціновувачі скандинавської міфології навряд чи будуть у захваті. Вони й так знають легенди, можливо, навіть більш детально поглибились у тему, ніж дозволяє книга. Та якщо ваші знання скандинавських міфів обмежуються коміксами і фільмами Marvel.. Якщо для вас Тор – це неодмінно Кріс Гемсворт, а Локі – Нічний адміністратор.. Обов’язково почитайте Ґеймана. Вам дуже сподобається цілий новий світ, про який ви не здогадувалися!

Читати: Старі казки в нових шатах. Світ переспівів та ретелінгів


Processed with VSCO with a5 preset


Говард Філіпс Лавкрафт. Повне зібрання прозових творів


Не можна радити щось химерне й не згадати про Говарда Лавкрафта. Творчість цього письменника стала своєрідним фундаментом для розвитку жахів як жанру. Його твори були настільки унікальними, що взагалі виділились у окремий піджанр – лавкрафтівські жахи. Основна риса – відсутність конкретної загрози та нагнітання атмосфери, тобто небезпека присутня, але джерело небезпеки невідоме.

Screenshot_1

Фото: Instagram/@ltklviv

Список художніх творів автора дійсно вражаючий. Досить важко визначитись із чого почати, тож почніть із початку, якщо ви наважились обрати його книжку для читання. У 2016 році у Видавництва Жупанського вийшли перші два томи повного зібрання прозових творів Лавкрафта. Вони перекриваюсь період творчості письменника з 1917 до 1928 рік. Це майже всі художні твори (не рахуючи співавторських), не вистачає лише десяти останніх. Напевно, вони увійдуть у третій том збірки.

Читомо: Видавництво Жупанського анонсувало вісім видань для інтелектуалів


Протистояння


Одним із послідовників Говарда Лавкрафта є… Вгадайте хто 🙂 Сучасний король жахів – Стівен Кінг! Тим, хто знайомий із його творчістю, я нічого не буду радити. Тільки покажу новинку до Книжкового Арсеналу – два томи «Протистояння» й попрошу не читати ніяких рецензій. Раптом підхопите якийсь вірус-спойлер? Потім будете шкодувати. До речі, оновиться не лише книга («Протистояння» написано в 1978 році), але й екранізація. У 1994 за мотивами роману було знято мінісеріал і готується ремейк, щоправда, екранізації Кінга це завжди погана ідея.

Для тих, хто не знайомий із Кінгом і взагалі думає: «Кінг то не моє», уже є підказка. Травневий Книжковий Виклик про Стівена Кінга.


Притулок


«Притулок» Меделін Ру – підлітковий варіант #YakabooBingoSummer_20 та серія книжок:

2013 – Asylum (Притулок)
2014 – Sanctum (Повернення в притулок)
2014 – The Asylum Collection (Викрадачі кісток)

Screenshot_3

Фото: Instagram/@solizva

Головний герой, шістнадцятирічний Ден, приїздить на літні курси в коледж. Він знаходить нових друзів і вони дізнаються страшну правду про будівлю коледжу. Раніше тут був притулок для душевнохворих злочинців та простих людей. З цього моменту починається найцікавіша частина книги. І горор, і драма, і закручений детективний сюжет зіллються в одне ціле в «Притулку» Меделін Ру. Будьте готові! Ні, не до лячних моментів, а до незавершеного фіналу. Перша книга циклу не відповідає на всі питання – попереду ще два романи та чотири повісті-доповнення.


Гордість і упередження й зомбі


Несерйозний веселий варіант – «Гордість і упередження й зомбі» від Джейн Остін та Сета Ґрема-Сміта. Цю книжку варто прочитати та не в режимі «літературний сноб», а жартома. Безперечним плюсом буде знайомство з оригіналом. Ви не читали «Гордість і упередження»? Тоді краще почитайте класику, а пізніше візьміться за ремейк.

«Гордість і упередження й зомбі» – інтерпретація твору Джейн Остін від Сета Ґрема-Сміта. Остін вказана в співаторстві, тож зрозуміло, що сюжет збережено максимально. Ґрем-Сміт лише додав до книги кровожерливість, зомбі і трішки кунг-фу. Якщо одна думка про таку суміш викликає у вас негативні емоції, пропустіть цей варіант добірки. Якщо ж навпаки класичний твір здався вам трошки нуднуватим, спробуйте його в новому варіанті. Ґрем-Сміт додав динамічності та легкості розповіді й читачам із гарним почуттям гумору буде весело й аж ніяк не нудно.

Читати: Романи у жанрі мешап: що буде, якщо схрестити зомбі з британською аристократією


Screenshot_4

Фото: Instagram/@chuma0209

Темна матерія


Анотація книжки задає дуже багато питань, але так і не дає відповідей. Книголюби, які знайомі з творчістю автора, можуть навмання обрати цю книжку й не прогадають, а як бути всім іншим? Про що ця книжка? Джейсон Дессен вчений квантової фізики із карколомною кар’єрою. Його відкриття перевернуло світ із ніг на голову… Ой, ні. Усе могло б бути так, але Джейсон обрав кохання, обрав сім’ю. Він звичайний викладач фізики в коледжі.

Як би склалося його життя, якби він зробив інший вибір? Долю не цікавить чи хоче Джейсон дізнатися відповідь на це питання. Вона грає з ним у свої власні ігри й на кону життя викладача фізики… А якби у вас була можливість абсолютно змінити своє життя? Просто взяти й помінятися місцями з іншою версією вас. З тою версією, яка зробила правильний вибір. Чи могло б щось вас зупинити на шляху до ідеального життя?


ЧитатиЛітнє читання: 100 книжкових новинок червня

Катерина Молочко
SMM в Yakaboo.ua, книголюб та автор проекту Best Books https://vk.com/b__books. Читаю лишень книжки з певною загадкою (детективи) або важкі психологічні твори (трилери), загалом усе те, що Джої заховав би у морозилку. Вірю, що поганих книжок не існує, є просто не та цільова аудиторія.
https://katemolochko.wixsite.com/blog

20 thoughts on “10 містичних книжок: стародавні міфи та таємничі жахи

    Залишити відповідь